How to: Darts

In this tutorial we will show you how to sew darts from our floral skirt, along with showing how to create simple classical dart. V tomto tu...

In this tutorial we will show you how to sew darts from our floral skirt, along with showing how to create simple classical dart.
V tomto tutoriáli si ukážeme na našej kvetinovej sukni ako vyrobiť záševky pre túto sukňu, rovnako ako základy potrebne k ušitiu záševkov.Darts are a V shaped, tapered adjustment (usually a fold on the inside of the piece) to a pattern to allow for more fullness in the bust area or less fullness in other areas (waist) (from http://www.thesewingdictionary.com/ ).
Záševky sú zakreslené často na okraji strihu občas aj na iných pozíciách. Tieto značky slúžia pre zúženie určitej časti výsledného produktu, napríklad oblasti brucha pri košeli alebo zúženie vrchu sukne alebo nohavíc.

The first thing

Always create darts the first thing after cutting. It is much easier to mark and create the darts on narrow surfaces.
Dbajte na to aby ste záševky kreslili na látku a zašívali ako prvé, pretože sa jednoduchšie pracuje s rovnou látkou.

Mark them

Mark the darts with pins based on lines marked on the paper design. 
Označte si polohu záševkov pomocou špendlíkov.
For the marks you can use chalk or if you have white or light fabric you can use special pencils for marking or use classical pencil as i did. 
Na značenie môžte použiť kriedu alebo ak máte svetlú látku tak ceruzku, postačí aj obyčajná.
When you mark the lines on one side remove thew pins and pin them on the other side. Then remove the paper from fabric and mark the lines on the other side. 
Keď poznačíte značky na jednej strane vyberte špendlíky, prešpendlite ich na opačnú stranu podľa značiek definovaných na látke, odstráňte papierový strih a poznačte si aj druhú stranu.
Baste them

Then you get the two lines that are on the edges and bind them together. You can baste them together if you want, I allways do that just for sure. 
Vezmete dve okrajové čiary, ak sú iba dve tak tie, a spojíte ich. Odporúča sa ich aj sfercovať spolu aby lepšie držali.

Sew them

Then you sew the dart going through one of the lines. 
Potom zošijete záševok pričom strojom prešívate po jednej z čiar.

 I measured mine to be 3 centimetres long, this is a special case of dart, normally you wont have to do this.
Merala som si moje aby boli 3 centimetre dlhé, toto sú špeciálne záševky, pri klasických je dĺžka definovaná už pri kreslení záševku.

And after that you press the dart and you're done. Hope this article was helpfull.
A nakoniec záševok prežehlíte a máte hotovo.

Sincerely,
whitelilit.

You Might Also Like

0 komentárov